Nastąpi podwyżka minimalnego wynagrodzenia

Od 1 lipca nastąpi podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej.

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 lipca 2024 roku: 4300 zł brutto. Oznacza to, że od 1 lipca 2024 roku osoby pracujące na minimalnej krajowej zarobią o 58 zł brutto miesięcznie więcej.

Należy jednak zwrócić uwagę na pewną istotną różnicę. Minimalne wynagrodzenie za pracę jest gwarantowaną miesięczną kwotą, którą pracownik musi otrzymać od pracodawcy za przepracowany miesiąc, niezależnie od liczby przepracowanych godzin, zaś minimalna stawka godzinowa jest kwotą, jaką pracodawca musi wypłacić pracownikowi za każdą przepracowaną godzinę.

Aktualna minimalna stawka godzinowa wynosi 28,10 zł brutto.

Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 Kodeksu cywilnego) lub umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 734 Kodeksu cywilnego), zarobią o 4,6 zł brutto więcej za każdą przepracowaną godzinę w porównaniu do stawki obowiązującej od 1 stycznia 2024 r.

Oznacza to, że rzeczywista kwota, jaką zarobi pracownik, może być wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeśli przepracuje on więcej godzin niż standardowy miesiąc pracy, czyli 168 godzin.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak