Wiek emerytalny w Polsce: czas na zmiany?

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W porównaniu z Europą, gdzie standardem jest 67 lat dla obu płci, Polska wypada pod tym względem słabo. Eksperci alarmują, że niski wiek emerytalny może stanowić poważne zagrożenie dla stabilności systemu emerytalnego w kraju.

W Polsce obserwujemy spadek liczby urodzeń i wzrost liczby osób starszych. W 2060 roku 32,9% Polaków będzie miało powyżej 65. roku życia. Oznacza to, że na coraz mniejszą liczbę osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać coraz większa liczba emerytów.

Więcej emerytów oznacza większe obciążenie dla systemu ubezpieczeń społecznych. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do jego niewypłacalności. Niski wiek emerytalny przyczynia się do niedoboru pracowników na rynku pracy. Szczególnie dotkliwy jest on w niektórych branżach.

Eksperci wskazują na konieczność podniesienia wieku emerytalnego. Wskazują, że powinien on zostać zrównany z europejskim standardem, czyli 67 lat dla obu płci. Podkreślają jednak, że taka zmiana musi być wprowadzona stopniowo i z uwzględnieniem potrzeb różnych grup społecznych.

Wprowadzenie zachęt do dłuższej aktywności zawodowej byłoby najlepszym rozwiązaniem. Mogą to być np. ulgi podatkowe, wyższe świadczenia emerytalne dla osób pracujących dłużej, czy programy aktywizacji zawodowej dla osób starszych.

Powinny zostać też wprowadzone zmiany na rynku pracy. Należy stworzyć warunki sprzyjające pracy osób starszych, np. poprzez ułatwienie dostępu do opieki nad dziećmi lub wnukami, czy zapewnienie możliwości przekwalifikowania się.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak