Projekt zmian w ustawie o VAT

Istnieje projekt zmian w ustawie o VAT, który ma na celu ułatwienia dla małych firm.

Główne założenia projektu to podniesienie progu zwolnienia podmiotowego z VAT do 200 tys. zł rocznego obrotu. Oznacza to, że firmy, których roczny obrót nie przekroczy tej kwoty, nie będą musiały rejestrować się jako płatnicy VAT i rozliczać tego podatku.

Wprowadzenie mechanizmu tzw. VAT-u kasowego dla firm o obrocie do 800 tys. zł rocznie. Mechanizm ten polega na tym, że firma rozlicza VAT tylko od kwoty, którą faktycznie otrzymała od klienta (tzw. metoda kasowa).

Małe firmy będą miały możliwość odliczenia podatku naliczonego już na fakturze. Dotychczas firmy mogły odliczać VAT dopiero po zapłaceniu faktury. Zostanie też wprowadzone uproszczenie obowiązków związanych z fakturowaniem. M.in. firmy nie będą musiały umieszczać na fakturach tak wielu informacji, jak obecnie.

Projekt zmian w ustawie o VAT jest obecnie procedowany w Sejmie. Oczekuje się, że zostanie uchwalony w najbliższym czasie i wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

Oprócz zmian w ustawie o VAT, rząd wprowadza również inne ułatwienia dla małych firm w tym możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji. Dotyczy to firm, których roczny obrót nie przekroczy 120 tys. zł, uproszczenie zasad rachunkowości dla małych firm i dostęp do dofinansowań i ulg.

Wszystkie te zmiany mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej małym firmom i stymulowanie rozwoju polskiej gospodarki.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak