Unijna dyrektywa DAC 7 – co się zmienia dla Polaków?

Unijna dyrektywa DAC 7, której celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w UE, weszła w życie w Polsce 1 lipca 2024 roku. Wprowadza ona szereg zmian dla osób korzystających z platform cyfrowych, takich jak:

Sprzedaż internetowa: Platformy internetowe, takie jak Allegro, OLX czy Vinted, są zobowiązane do przekazywania organom podatkowym informacji o transakcjach dokonywanych przez swoich użytkowników, o ile wartość tych transakcji przekroczy w ciągu roku 30 sztuk lub 2 tys. euro.

Najem krótkoterminowy: Również platformy do krótkoterminowego najmu mieszkań, takie jak Airbnb czy Booking.com, są objęte nowymi obowiązkami. Muszą one przekazywać organom podatkowym informacje o wynajmujących i najemcach, o ile wartość ich transakcji przekroczy w ciągu roku 30 rezerwacji lub 2 tys. euro.

Działalność gospodarcza: Osoby prowadzące działalność gospodarczą za pośrednictwem platform cyfrowych muszą również liczyć się z nowymi obowiązkami. Muszą one m.in. prowadzić ewidencję swoich przychodów i kosztów oraz składać deklaracje podatkowe.

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie dochodów podatkowych z działalności prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych. Szacowano, że tzw. „szara strefa” w tym sektorze mogła generować nawet miliard złotych rocznie.

Polacy korzystający z platform cyfrowych powinni mieć świadomość, że ich dane osobowe i transakcyjne są przekazywane organom podatkowym. Powinni również pamiętać o obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów oraz składania deklaracji podatkowych, jeśli prowadzą działalność gospodarczą za pośrednictwem takich platform.

Osoby i firmy, które nie będą przestrzegać nowych przepisów, mogą zostać ukarane grzywną. Wysokość grzywny może sięgnąć nawet 2 mln zł.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak