Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zmiany te przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. oraz wprowadzają nowe formy wsparcia dla osób objętych ochroną czasową. Nowe regulacje, przygotowane przez MSWiA we współpracy z innymi resortami, są wynikiem szerokich konsultacji z organizacjami pozarządowymi, samorządowcami oraz instytucjami państwowymi.
Zmiany dotyczą również zakwaterowania uchodźców. Od 1 lipca zakwaterowanie będzie możliwe wyłącznie w obiektach zbiorowego zakwaterowania prowadzonych na polecenie wojewodów. Kończy się okres, za który wypłacane będzie świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy w prywatnych lokalach. Wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca kosztów zakwaterowania można składać do końca lipca, a będą one rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.
Obywatele Ukrainy nadal mogą liczyć na wsparcie w przypadku, gdy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Mogą zgłaszać się do wojewodów, którzy wskażą im wolne miejsca w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
Na wsparcie mogą nadal liczyć osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Wojewodowie będą mogli podpisać dodatkowe umowy z organizacjami pożytku publicznego, które zagwarantują zakwaterowanie na specjalnych warunkach. Dotyczy to także obiektów należących do sektora finansów publicznych.
Nowe rozwiązania są efektem szerokich konsultacji społecznych z organizacjami wspierającymi uchodźców, przedstawicielami ambasady Ukrainy i poszczególnych resortów. Przepisy uzyskały pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Po przyjęciu ustawy przez Sejm, powołano grupę roboczą, która opracowała rekomendacje dotyczące przesłanek humanitarnych do zwalniania z partycypacji w kosztach zakwaterowania w ośrodkach.
Nowe przepisy mają dostosować legislację do obecnych wyzwań i zapewnić dalszą skuteczną pomoc dla potrzebujących.