Polska obecnie posiada najdroższe kredyty hipoteczne w Unii Europejskiej.
Sytuacja ta może budzić zdziwienie, biorąc pod uwagę, że w innych krajach UE stopy procentowe i inflacja są często wyższe niż w Polsce.
Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do tej sytuacji. Polskie banki stosują stosunkowo wysokie marże do kredytów hipotecznych, co oznacza, że oprocentowanie dla klientów jest wyższe niż stopa referencyjna NBP. Na polskim rynku działa relatywnie niewielka liczba banków oferujących kredyty hipoteczne, co ogranicza konkurencję i wpływa na ceny. W ostatnich latach popyt na kredyty hipoteczne w Polsce był bardzo wysoki, co również wpływa na wzrost cen.
Polska ma jedną z najwyższych w Europie stóp rezerwy obowiązkowej, co oznacza, że banki muszą trzymać więcej pieniędzy w NBP, co ogranicza ich możliwości udzielania kredytów i wpływa na ich ceny.
Warto również wspomnieć, że w 2023 roku Węgry, które wcześniej miały wyższe stopy procentowe i inflację niż Polska, obniżyły stopy procentowe, co doprowadziło do spadku oprocentowania kredytów hipotecznych w tym kraju.
W rezultacie Polska wyprzedziła Węgry pod względem wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych i stała się krajem z najdroższymi tego typu kredytami w całej UE.