Nowa era gospodarki leśnej w polskich metropoliach

Lasy Państwowe zapowiedziały stworzenie lasów społecznych wokół dziewięciu aglomeracji w Polsce. Inicjatywa ta ma odpowiedzieć na rosnące postulaty społeczne dotyczące zmiany sposobu prowadzenia gospodarki leśnej.

Projekt, rozwijany w ramach zarządzenia obowiązującego od dwóch lat, spotkał się z mieszanymi reakcjami. Społecznicy obawiają się, że mimo zapowiedzi ograniczenia wycinek, nadal będzie możliwa intensywna eksploatacja lasów.

Zarządzenie z 2022 roku wprowadziło kategorię „lasów o zwiększonej funkcji społecznej”, które mają być intensywnie użytkowane do rekreacji i innych celów społecznych, z mniej intensywną gospodarką leśną.

Projekt lasów społecznych obejmie 5,6 mln mieszkańców największych polskich aglomeracji. Zgodnie z umową koalicyjną z 2023 roku, 20% ważnych przyrodniczo lasów ma być wyłączone z gospodarki leśnej.

Resort klimatu zwrócił się do Lasów Państwowych o wyznaczenie tych terenów i stworzenie propozycji prowadzenia zmodyfikowanej gospodarki leśnej na wyznaczonych obszarach. Termin realizacji tego zadania został przedłużony do końca października 2024 roku.

Okolice dziewięciu aglomeracji będą traktowane jako obszary pilotażowe do wdrażania ustaleń z Ogólnopolskiej Narady o Lasach (ONoL). Narada ta, zorganizowana w kwietniu 2024 roku, zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk – od leśników po naukowców i społeczników. W jej wyniku powstały zespoły mające wyznaczyć lasy społeczne. W skład zespołów wchodzą m.in. przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Lasy Państwowe podkreślają, że proces wyznaczania lasów społecznych będzie transparentny i uwzględni głosy wszystkich zainteresowanych stron. Mimo to, organizacje społeczne obawiają się, że Lasy Państwowe mogą przejąć kontrolę nad procesem, co może ograniczyć realny wpływ społeczności lokalnych na zarządzanie lasami.

Społecznicy apelują do samorządów o aktywny udział w pracach nad tworzeniem lasów społecznych, aby zapewnić, że lasy te będą służyły lokalnym mieszkańcom i ochronie przyrody, a nie tylko celom gospodarki leśnej. Prace nad szczegółowymi propozycjami mają zakończyć się do końca października 2024 roku.

Mat. i fot. red.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak