Ułatwienia w dostępie do broni

W 2024 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o broni i amunicji, która wejdzie w życie 25 lipca 2024 roku. Nowe przepisy wprowadzają szereg zmian, których celem jest ułatwienie dostępu do broni palnej dla obywateli RP.

Główne zmiany w ustawie obejmują obniżenie minimalnego wieku do posiadania broni palnej. Ma być zmniejszenie z 21 na 18 lat dla osób, które ukończyły kurs strzelecki i uzyskały pozytywną opinię psychologiczną. Zaś osób, które są członkami organizacji strzeleckich i posiadają zgodę opiekuna prawnego, będą mogły otrzymać zezwolenie już w wieku 15 lat.

Wejdzie też w życie uproszczenie procedury uzyskiwania pozwolenia na broń, a w tym zniesienie obowiązku przedstawiania zaświadczenia o niekaralności, skrócenie czasu oczekiwania na wydanie pozwolenia oraz możliwość złożenia wniosku o pozwolenie online.

Poza tym zostanie rozszerzony katalog kategorii broni, na które można uzyskać pozwolenie, o bronie sportowe i kolekcjonerskie, a także zostanie wprowadzone ułatwienie dostępu do broni, do ochrony osobistej.

Ustawa znosi też obowiązek przechowywania broni i amunicji w specjalnych sejfach.

Poza sprawami związanymi stricte z posiadaniem broni, zostanie ułatwiona możliwość otwierania strzelnic oraz zostaną obniżone koszty z korzystania, z nich.

Nowelizacja ustawy o broni i amunicji wzbudziła wiele kontrowersji. Zwolennicy zmian argumentują, że ułatwią one obywatelom obronę własną i zwiększą ich bezpieczeństwo. Przeciwnicy obawiają się wzrostu liczby przestępstw z użyciem broni palnej.

Należy podkreślić, że nowe przepisy nie dają automatycznego prawa do posiadania broni. Nadal obowiązują rygorystyczne procedury sprawdzające.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak