Zmiany w zasadach pomocy uchodźcom z Ukrainy od 1 lipca

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zmiany te przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. oraz wprowadzają nowe formy wsparcia dla osób objętych ochroną czasową. Nowe regulacje, przygotowane przez MSWiA we współpracy z innymi resortami, są wynikiem szerokich konsultacji z organizacjami pozarządowymi, samorządowcami oraz instytucjami państwowymi.

Zmiany dotyczą również zakwaterowania uchodźców. Od 1 lipca zakwaterowanie będzie możliwe wyłącznie w obiektach zbiorowego zakwaterowania prowadzonych na polecenie wojewodów. Kończy się okres, za który wypłacane będzie świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy w prywatnych lokalach. Wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca kosztów zakwaterowania można składać do końca lipca, a będą one rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.

Obywatele Ukrainy nadal mogą liczyć na wsparcie w przypadku, gdy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Mogą zgłaszać się do wojewodów, którzy wskażą im wolne miejsca w obiektach zbiorowego zakwaterowania.

Na wsparcie mogą nadal liczyć osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Wojewodowie będą mogli podpisać dodatkowe umowy z organizacjami pożytku publicznego, które zagwarantują zakwaterowanie na specjalnych warunkach. Dotyczy to także obiektów należących do sektora finansów publicznych.

Nowe rozwiązania są efektem szerokich konsultacji społecznych z organizacjami wspierającymi uchodźców, przedstawicielami ambasady Ukrainy i poszczególnych resortów. Przepisy uzyskały pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Po przyjęciu ustawy przez Sejm, powołano grupę roboczą, która opracowała rekomendacje dotyczące przesłanek humanitarnych do zwalniania z partycypacji w kosztach zakwaterowania w ośrodkach.

Nowe przepisy mają dostosować legislację do obecnych wyzwań i zapewnić dalszą skuteczną pomoc dla potrzebujących.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak