Przesadzanie roślin na balkonie – kluczowe kroki i odpowiednie podłoża

Wiosna to czas ożywienia natury, kiedy to nasze balkony i parapety okienne mogą stać się prawdziwymi oazami zieleni lub kwietnymi zakątkami. Dbając o zdrowie i piękny wygląd naszych roślin, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach podczas przesadzania.

Przygotowanie do przesadzania.

Przed przystąpieniem do przesadzania roślin warto sprawdzić ich stan oraz dostosować wielkość doniczek do wzrostu korzeni. Jeśli roślina jest ciasno osadzona w doniczce, może to ograniczać jej rozwój i powodować problemy zdrowotne. Przesadzanie pozwala korzeniom rosnąć swobodnie i pobierać więcej składników odżywczych. Jeśli jednak przesadzimy roślinę do dużo większej doniczki, jej korzenie mogą rosnąć szybciej niż części nadziemne.

Wybór odpowiednich podłoży.

Ziemia uniwersalna do kwiatów stanowi podstawowe podłoże do uprawy roślin w doniczkach lub w gruncie. Jednak aby zapewnić optymalne warunki dla rozwoju roślin zawsze warto wzbogacić ją o dodatkowe składniki. Keramzyt, perlit, piasek, zeolit, wermikulit, bazalt oraz sphagnum moss – mech torfowiec, to tylko niektóre z możliwych składników, które warto mieć na uwadze podczas przesadzania roślin. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości, które mogą wpłynąć na wilgotność, drenaż i strukturę podłoża.

Keramzyt. Doskonale nadaje się do mieszania z glebą, zapewniając lepszą strukturę i drenaż oraz napowietrzenie gleby. Stosuje się go również jako wypełnienie najniższej warstwy doniczek, zabezpieczające przed przelewaniem. Jest obojętny chemicznie.

Perlit. Naturalnie występujący minerał. Po poddaniu go procesowi obróbki termicznej staje się biologicznie sterylny, co oznacza, że nie sprzyja rozwijaniu się szkodników ani działaniu mikroorganizmów. Rozluźnia glebę, spulchnia ciężkie podłoże, utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności, ogranicza wyparowywanie wody, zapewnia lepszą przepuszczalność powietrza. Dzięki neutralnemu pH jest bezpiecznym dodatkiem do różnego rodzaju podłoży, także obojętny chemicznie dla człowieka.

Piasek. Zapewnia dobry drenaż, rozluźnia strukturę podłoża i ułatwia przepływ powietrza, co jest ważne dla zdrowia korzeni roślin. Zeolit. Bogaty w składniki odżywcze, może być stosowany do poprawy struktury gleby i zatrzymywania wilgoci. W uprawie roślin doniczkowych zeolity są używane głównie ze względu na ich właściwości absorpcyjne. Absorbują metale ciężkie z gleby, co czyni je skutecznym środkiem do jej oczyszczania. Jest to szczególnie przydatne w uprawie roślin jadalnych. Dzięki zastosowaniu zeolitu metale ciężkie nie przenikają do roślin.

Wermikulit. Zapewnia lepszą retencję wody, posiada doskonałe właściwości chłonne, absorbując i uwalniając wodę w zależności od potrzeb. Ułatwia korzeniom roślin dostęp do składników odżywczych. Wzbogaca i rozluźnia glebę, sprzyja rozwojowi roślin oraz intensyfikuje działanie nawozów.

Bazalt. Jest bogaty w minerały i mikroelementy. Jego odmiany mogą się różnić składem, ale zawierają ponad 40 różnych pierwiastków i związków nieorganicznych. Krzemionka to około 50% składu, co daje roślinom większą odporność na choroby grzybowe. Inne istotne składniki to tlenek glinu (około 20%) i tlenek żelaza (5-10%) oraz makro i mikroelementy takie jak magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarka, bor, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt i jod. Mączka bazaltowa ma odczyn zasadowy. Jest bezpiecznym nawozem, który stopniowo uwalnia składniki odżywcze do gleby. Nie jest toksyczna dla ludzi, zwierząt ani organizmów wodnych, dzięki czemu może być stosowana w domu i ogrodzie. Sphagnum moss – mech torfowiec. Jest naturalnym mchem często wykorzystywanym w podłożach dla roślin, jest także doskonały w ukorzenianiu sadzonek szczególnie gdy jest mieszany z torfem, jest bardzo chłonny i utrzymuje odpowiednią wilgotność. Warto podkreślić, iż jest sterylny, wolny od chorób i szkodników.

Praktyczne wskazówki.

Podczas przesadzania roślin pamiętajmy o kilku praktycznych wskazówkach, które pomogą nam osiągnąć najlepsze rezultaty.

– Starannie i delikatnie usuń stare podłoże z korzeni rośliny, aby zapewnić jej zdrowy start w nowym środowisku. 
– Łatwiej usuniesz stare podłoże, gdy wcześniej obficie podlejesz roślinę.
– Nie przesadzaj rośliny bez potrzeby, ponieważ może to spowodować stres i zakłócić jej rozwój.
– Przesadzanie w okresie kwitnienia lub owocowania jest niewskazane.
– Wybieraj doniczki odpowiedniej wielkości, zapewniając wystarczającą przestrzeń dla rozwijających się korzeni.
– Regularnie nawadniaj rośliny, dostosowując ilość wody do ich potrzeb i typu podłoża.

Przesadzanie roślin na balkonie to ważny krok w dbaniu o ich zdrowie i piękny wygląd. Wybór odpowiednich podłoży oraz staranne wykonanie tej czynności przyczyni się do osiągnięcia doskonałych rezultatów. Pamiętajmy więc o tych ważnych kwestiach podczas pielęgnacji i późniejszym, odpowiednim nawożeniu, by cieszyć się pięknem natury przez cały sezon.

Fot. Centrum Zieleni Sp. z o.o.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak