Taksówki na aplikację pod nadzorem – wchodzą w życie nowe regulacje

Od 17 czerwca wszyscy kierowcy taksówek korzystających z aplikacji muszą posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana przepisów ma na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów oraz ułatwienie pracy policji.

Resort infrastruktury poinformował, że nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób przewożonych oraz wyeliminowanie możliwości świadczenia usług przewozowych przez kierowców, którzy nie spełniają wymaganych kryteriów do wykonywania zarobkowych przewozów osób samochodami osobowymi i taksówkami.

Zmiany te mają również uprościć pracę funkcjonariuszy policji. Dotychczas policja miała trudności z weryfikacją, czy prawo jazdy wydane w innym kraju jest autentyczne i legalne. Przedstawiciele firm organizujących przewozy na aplikację wyrazili obawy związane z nowymi regulacjami.

Zmiana przepisów wynika z nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 lipca ubiegłego roku, jednak przepisy dotyczące obowiązku posiadania krajowego prawa jazdy zaczęły obowiązywać po 12 miesiącach od daty ogłoszenia.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym jest odpowiedzią na falę przestępstw, do których dochodziło w taksówkach na aplikację, w tym przypadków gwałtów na klientkach.

Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców pośredniczących w przewozach obowiązek weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy. Obejmuje to sprawdzenie tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawo jazdy) oraz niekaralności. W przypadku polskich dokumentów wymagana jest również weryfikacja ich autentyczności.

Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorcy mogą przetwarzać informacje dotyczące kierowców przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą.

Ustawa zaostrza również kary – nawet do 1 mln zł – dla przedsiębiorców pośredniczących w przewozach oraz kierowców naruszających obowiązujące przepisy. Przykładowe naruszenia to prowadzenie pośrednictwa bez wymaganej licencji (500 tys. zł) oraz nieudostępnienie do kontroli urządzenia z zainstalowaną aplikacją mobilną (12 tys. zł).

Mat. red. fot. Pixabay

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak