Rewolucja elektryczna w polskim transporcie

Polska przygotowuje się do wprowadzenia znaczącego wsparcia dla osób fizycznych, które planują zakup pojazdów elektrycznych. Budżet programu przekroczy miliard złotych, co ma umożliwić dofinansowanie zakupu, leasingu lub wynajmu długoterminowego nowych oraz używanych pojazdów zeroemisyjnych.

Jak poinformował wiceminister Jan Szyszko, system dopłat zostanie tak skonstruowany, aby nie faworyzować jedynie najdroższych modeli elektrycznych. Planowane jest wprowadzenie górnego limitu wartości pojazdu, do którego będzie można otrzymać wsparcie finansowe. Kwota dopłaty ma wynosić od 30 do 40 tysięcy złotych, co ma zachęcić przede wszystkim do zakupu samochodów ze średniej półki, dostępnych dla „zwykłych ludzi”.

Negocjacje zmian w KPO z Komisją Europejską doprowadziły do zaakceptowania polskiego wniosku, który m.in. zakłada rezygnację z opłat rejestracyjnych dla samochodów spalinowych na rzecz wspierania pojazdów elektrycznych. Zmiany te, choć już zaakceptowane przez KE, muszą jeszcze uzyskać zgodę państw członkowskich, które mają na to cztery tygodnie.

Polski KPO pozostanie zgodny z pierwotnym budżetem wynoszącym 59,8 miliarda euro, z czego 25,3 miliarda euro przeznaczone będzie na dotacje. Polska zobowiązuje się również do realizacji szeregu reform i inwestycji, które mają wspierać odbudowę gospodarki i przyspieszenie transformacji ekologicznej.

Fot. Marek Tęcza

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak