ZUS zakończył aktualizację stanu kont ubezpieczonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną aktualizację informacji dotyczących stanu kont klientów oraz przewidywanych emerytur na rok 2023. Każdy ubezpieczony ma teraz możliwość sprawdzenia zgromadzonego kapitału poprzez profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

W czerwcu 2024 roku ZUS wygenerował ponad 23,9 miliona informacji o stanie konta osób ubezpieczonych za ubiegły rok, udostępniając je na wspomnianej platformie. Proces przygotowywania informacji (IOSKU) na dzień 31 grudnia 2023 roku został zakończony, a 10,5 miliona zawiadomień zostało przekazanych bezpośrednio do profili elektronicznych klientów ZUS.

Od 2020 roku ZUS porzuca tradycyjne wysyłanie papierowych listów informacyjnych o stanie konta, z wyjątkiem sytuacji, gdy klient wyraźnie o to poprosi.

Co roku ZUS przeprowadza waloryzację stanów kont i subkont osób ubezpieczonych, aby uwzględnić inflację oraz inne procesy gospodarcze. Tegoroczna waloryzacja była jedną z najwyższych w historii, przewyższając nawet wyniki z poprzedniego roku. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87%, natomiast środki na subkontach zwiększyły się o 9,91%. Całkowita wartość zgromadzonych środków na kontach wzrosła o sumę 521,7 miliarda złotych.

Zgodnie z procedurą, każda osoba urodzona po 1948 roku, która miała choć jedną składkę ubezpieczeniową, otrzymała informację o stanie swojego konta w ZUS. Dodatkowo osoby, które w 2023 roku ukończyły 35 lat, mogą sprawdzić symulację hipotetycznej emerytury w czterech różnych wariantach również za pośrednictwem PUE ZUS.

Te zmiany i aktualizacje są częścią dalszej cyfryzacji i usprawnień w ZUS, mających na celu lepsze dostosowanie usług do potrzeb i oczekiwań klientów.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak