Wyjątkowy rok dla Koniecpola

Rok 2024 jest wyjątkowy dla Koniecpola i okolicznych miejscowości, ponieważ obfituje w ważne rocznice związane z ich historią religijną. Obok 870-lecia pierwszej wzmianki o parafii w Chrząstowie i 480-lecia przeniesienia parafii do Koniecpola, świętowano również 380. rocznicę konsekracji Kościoła Trójcy Świętej.

Z tej okazji 29 czerwca odbyły się uroczystości, w których udział wzięli m.in. mieszkańcy Koniecpola, parafia, a także wybitni goście, w tym dr Adrian Musiał, historyk i badacz dziejów regionu.

Podczas prelekcji dr Musiał przybliżył słuchaczom zarówno znaną, jak i nieznaną historię Kościoła Trójcy Świętej, który jest bez wątpienia najważniejszym zabytkiem miasta. Wybudowany w 1644 roku z fundacji hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego, zastąpił on wcześniejszy drewniany kościół pod tym samym wezwaniem.

Konsekracji kościoła dokonał 29 czerwca 1644 roku arcybiskup gnieźnieński Maciej Łubieński, późniejszy prymas Polski. Uroczystość odbyła się w obecności znamienitych gości, a sama świątynia stała się symbolem potęgi i znaczenia rodu Koniecpolskich.

Prelekcja dra Musiała była nie tylko okazją do poznania fascynujących dziejów kościoła, ale również do refleksji nad jego rolą w życiu społecznym i religijnym Koniecpola. Kościół Trójcy Świętej od wieków stanowi centrum lokalnej społeczności, będąc miejscem modlitwy, świętowania i pielęgnowania tradycji.

Obecnie, po 380 latach od konsekracji, świątynia nadal zachwyca swoim majestatem i pięknem. Jest ona nie tylko cennym zabytkiem architektury, ale również żywym sercem Koniecpola, łączącym pokolenia i kultywującym lokalną tożsamość.

Informacje i zdjęcia nadesłane przez Słowotok-Adrian Musiał

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak