Częstochowa składa wnioski o dofinansowanie na centra przesiadkowe i minibusy elektryczne

Częstochowa stara się o środki unijne na dwa ważne projekty planowane do realizacji w latach 2025-2027. Miasto wnioskuje łącznie o blisko 45 mln zł.

Pierwszy z projektów dotyczy budowy na terenie Częstochowy trzech miejskich centrów przesiadkowych.

Koszt inwestycji to blisko   4   6 milionów złotych, a wnioskowane dofinansowanie zakłada kwotę blisko 36 milionów zł. Zmiany nastąpią w trzech lokalizacjach: na placu Rady Europy przy dworcu kolejowym, przy węźle autostradowym drogi 908 przy ul. Przyjemnej – Gościnnej, a także w dzielnicy Północ, gdzie pętla autobusowa i parkingi przy ul. Gombrowicza – poprzez ciąg Promenady Niemena – będą połączone m.in. z ul. Kiedrzyńską.

W skład planowanych węzłów przesiadkowych wejdą m.in. poczekalnie, przystanki, drobna infrastruktura, niezbędne ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych i rowerów, parking.

Na  placu Rady Europy ma pojawić się m.in. nowa fontanna i dużo więcej zieleni.

Promenadę Czesława Niemena  czeka przebudowa deptaka pieszo-rowerowego wraz z lepszą separacją traktów dla spacerowiczów i rowerzystów, wymiana i uzupełnienie małej architektury, nowe oświetlenie, uporządkowanie istniejącej zieleni oraz nowe nasadzenia.

W ramach unijnego projektu na wybranych przystankach mają zostać zamontowane kolejne tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (zakłada się możliwość instalacji 65 nowych tablic).

Drugi z projektów dotyczy zakupu 4 mniejszych autobusów elektrycznych wraz z dwoma ładowarkami za blisko 13 mln zł, przy czym zakładane dofinansowanie to 9 mln zł.

Projekt ma zwiększyć dostępność komunikacyjną w dzielnicach i osiedlach Częstochowy, do tej pory pozbawionych transportu zbiorowego, z uwagi na brak możliwości eksploatowania autobusów miejskich o standardowych parametrach.

Oba projekty wpisują się w program „Lepszej Komunikacji w Częstochowie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak