Przesądy związane z bocianami

Bociany od dawna zajmowały szczególne miejsce w polskiej kulturze i tradycji. Uważane były za ptaki szczęśliwe, a ich obecność w pobliżu domu zwiastowała dobrobyt i pomyślność. Z bocianami wiązało się wiele przesądów, z których część przetrwała do dziś.

Kilka przesądów nadal żywo funkcjonuje wśród społeczności.

Bocian na dachu to bez wątpienia najlepszy omen. Gospodarstwo, na którym bocian założy gniazdo, będzie cieszyć się szczęściem, zdrowiem i bogactwem. Mówi się też, że bociany odpędzają złe duchy i chronią przed nieszczęściem.

Lecący bocian znów ma inne znaczenia, w zależności od wysokości lotu czy stadialności.

Para bocianów lecących razem zwiastuje ślub lub powiększenie rodziny. Pojedynczy bocian lecący wysoko zapowiada ładną pogodę, a nisko zwiastuje deszcz.

Bocian stojący na jednej nodze oznacza zmianę pogody, chociaż niektórzy uważają, że też przynosi lenistwo.

Zabicie bociana to wielki grzech, który sprowadzi na zabójcę i jego rodzinę nieszczęście.

Bocian w gnieździe to już inna bajka i jego znaczenie również jest zależne od kilku czynników.

Niesie przez tego ptaka w dziobie gałązki to zwiastun powodzenia w interesach. Gdy stoi nieruchomo oznacza chorobę lub śmierć kogoś z rodziny.

Warto jednak pamiętać, że przesądy to tylko przesądy. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że rzeczywiście się sprawdzają.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak