Jak przygotować się na upał?

Gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, mamy do czynienia z upałem. Najwyższe temperatury notowane są między 15:00 a 18:00, choć największe promieniowanie UV występuje wcześniej, w godzinach 12:00-13:00. Jak skutecznie chronić się przed upałem i jego negatywnymi skutkami?

Dzieci i osoby starsze powinny unikać wychodzenia z domu. Jeśli to konieczne, należy pamiętać o nakryciu głowy. Ważne jest nawadnianie organizmu, dlatego trzeba pić dużo wody, najlepiej niegazowanej, aby zapobiec odwodnieniu. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe, ponieważ temperatura w nagrzanym samochodzie może osiągać 50-60°C.

Należy ograniczyć opalanie, gdyż zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do przegrzania organizmu i poparzeń skóry. Zaleca się przebywanie na słońcu nie dłużej niż 2 godziny, stosując przy tym kremy ochronne. W ciągu dnia warto zamykać okna i żaluzje, aby ograniczyć napływ gorącego powietrza, szczególnie po stronie nasłonecznionej. Okna warto otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa, o ile warunki bezpieczeństwa na to pozwalają.

W najgorętszej porze dnia należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, który może prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu. Warto nosić lekką, przewiewną odzież z tkanin naturalnych, najlepiej w jasnych kolorach, co wspomaga termoregulację organizmu. Kawa i napoje zawierające dużo cukru sprzyjają odwodnieniu organizmu, więc należy je ograniczyć.

Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, jak leki wpływają na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową. W przypadku zawrotów głowy, osłabienia, niepokoju, dotkliwego pragnienia lub bólu głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe, warto przenieść się w chłodne miejsce.

Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach powinny unikać nagłego wychodzenia na zewnątrz, gdzie panuje upał, aby zapobiec szokowi termicznemu. Nad wodą należy pamiętać, aby nie wchodzić gwałtownie do wody po opalaniu. Zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, aby uniknąć szoku termicznego. W upalne dni warto częściej robić przerwy w podróży, odpoczywając w zacienionych miejscach, aby złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację.

Zaleca się spożywanie lekkich posiłków bazujących na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Należy unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań. Spożywanie alkoholu sprzyja odwodnieniu organizmu i powinno być ograniczone w upalne dni.

Aktualne ostrzeżenia pogodowe przekazywane przez IMGW można znaleźć na ich stronie internetowej. Pamiętanie o tych zasadach pomoże nam bezpiecznie przetrwać upały i zminimalizować ryzyko związane z wysokimi temperaturami.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak