Co grozi za nielegalną wycinkę drzew?

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wycinania drzew w Polsce zostały zaktualizowane 17 czerwca 2017 roku. Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, usunięcie drzewa na własnej posesji wymaga zgłoszenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątkiem są drzewa o określonym obwodzie pnia lub drzewa owocowe, które nie wymagają zgłoszenia.

Przed wycinką należy sprawdzić, czy drzewo nie jest siedliskiem zwierząt pod ochroną, a zezwolenie na wycinkę można uzyskać poza sezonem lęgowym ptaków. Procedura obejmuje 21-dniowe oględziny i ewentualny 14-dniowy termin na sprzeciw. W przypadku braku odpowiedzi, wycinka jest zatwierdzana.

Naruszenie przepisów grozi wysokimi karami pieniężnymi. Dodatkowo, jeśli po wycięciu drzewa planowane jest postawienie budynku, konieczne może być poniesienie dodatkowych opłat za jego usunięcie w ciągu 5 lat.

Przestrzeganie tych regulacji zapewnia ochronę środowiska i minimalizuje ryzyko prawne oraz koszty związane z nielegalną wycinką drzew.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak