Grill na balkonie – ciekawy pomysł, ale czy zgodny z prawem?

Nie każdy ma podwórko czy działkę, by urządzać tam grilla. Wiele osób mieszkających w blokach może pochwalić się za to balkonem. I pewnie nieraz był pomysł, by właśnie tam zorganizować pieczenie kiełbasek. Jednak czy to legalne? Majówka to swoiste rozpoczęcie sezonu grillowego.

Wielu Polaków mieszka jednak w blokach i nie mają możliwości, by rozpalić grill w ogrodzie . Czy zatem można grillować na balkonie w bloku? Okazuje się, że nie istnieje żaden przepis zabraniający grillowania w obrębie swojego balkonu wewnętrznego, jak i zewnętrznego, o ile spełniony jest jeden warunek…

Regulacje prawne

Tym warunkiem jest grillowanie na balkonie przy użyciu ekologicznego sprzętu, który nie generuje dymu. Polskie prawo nie zabrania używania np. grilla elektrycznego na balkonie w bloku, ponieważ jest to grill bezdymny. Nie wolno za to rozpalać grilla węglowego w bloku. Jednak sprawa wciąż nie jest przejrzysta. Istnieje bowiem przepis, a dokładniej art. 144 KC, w którym jest napisane:

„Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”

W powyższym paragrafie chodzi on zakaz immisji czyli oddziaływanie jednej nieruchomości na nieruchomość sąsiednią. Przykładem takiego zachowania jest m.in. wytwarzanie dymu, który może przeszkadzać sąsiadom. Zasada dotyczyrównież blisko osadzonych siebie domów jednorodzinnych.

Regulamin wspólnoty mieszkaniowej

Regulacje prawne w zakresie grillowania na balkonie rozwiać może też regulamin wewnętrzny wspólnoty mieszkaniowej, aczkolwiek mały grill ogrodowy elektryczny na balkonie nie powinien stanowić problemu.

Zagrożenie pożarowe

Sprzęt musi być oddalony od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz. W przypadku niedostosowania się do tych zasad można doprowadzić do zagrożenia pożarowego. Bezpieczeństwo podczas grillowania – zwłaszcza na balkonie w bloku – jest najważniejsze. Zachowanie względnej ciszy to również zasada, której należy przestrzegać. Niezastosowanie się do tej zasady może skończyć się telefonem na policję ze strony sąsiadów. Ponadto, na niektórych osiedlach wprowadzony jest np. zakaz palenia na balkonach, pomimo że w prawie ogólnym nie jest to regulowane.

Czy grill gazowy jest dopuszczalny?

Ten rodzaj grilla nie emituje dymu, przez co grillowanie jest bezpieczniejsze. Zaleta to także łatwe rozpalanie tego grilla względem klasycznych modeli. Uważa się również, że przez powyższe grill jest znacznie korzystniejszy dla środowiska. Badania wskazują, że aż 60% Amerykanów decyduje się na ten grill pomimo braku problemów z rozpaleniem klasycznego grilla na ogrodzie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak