Majówka z najmłodszymi. Ciekawych miejsc w okolicy nie brakuje!

Brak pomysłów na majówkę z dziećmi? Przybywamy z pomocą! Rozrywek zarówno w Częstochowie, jak i niedalekiej okolicy jest niemało.

Pogoda na majówkę zapowiada się słonecznie. Dlatego najlepszą opcją będzie wypad w plener. Świeżego powietrza i odrobiny ruchu nigdy za wiele. Szczególnie, jeśli aura sprzyja.

Spacer po parku

Dość klasyczna propozycja. Szczególnie wart polecenia (dla tych, którzy nie byli, bądź dawno nie odwiedzali) jest park podjasnogórski… a właściwie dwa parki. Zlokalizowane są w dzielnicy Podjasnogórskiej – Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja. Znajdują się pomiędzy dzielnicą Śródmieście a klasztorem na Jasnej Górze.

Włącznie z Aleją Henryka Sienkiewicza obejmują powierzchnię 11,8 ha. Parki są powodem uznania ich za pomnik historii Polski, ze względu na bogate i przedstawiające wysoką wartość historyczną wyposażenie i budowle parków.

Na ich terenie znajdują się place zabaw, gdzie dzieci nie mogą narzekać na nudę. W Parku Staszica znajduje się dodatkowo tyrolka, która dostarczy znakomitej zabawy. Ponadto w, zarówno w jednym, jak i drugim parku, można spotkać liczne ptactwo, jeże czy wiewiórki. Jeśli chodzi o te ostatnie – można je karmić, wsypując orzechy do usytuowanych na powierzchni parku specjalnych karmników. Niewątpliwą atrakcją jest też fontanna i pomosty. W Parku 3 Maja znajduje się pomnik, upamiętniający znanego, polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszkę.

Folwark Kamyk

Folwark Kamyk położony jest 15km na północ od Jasnej Góry, nad rzeką Kocinką. To miejsce idealne dla wielbicieli wypoczynku na wsi, ale też rodzin z dziećmi. Oprócz ciekawych atrakcji i wydarzeń znajduje się tutaj przepyszne, swojskie jedzenie.

Na terenie folwarku są altanki, miejsce na ognisko, pole namiotowe, plac zabaw dla dzieci, estrada, wieża widokowa. W pobliżu znajduje się cukiernia Consonni, w której serwowane są śniadania. Dodatkową atrakcją jest zwierzyniec, w którym zamieszkują gęsi, kury, ptactwo, alpaki, osły, świnie, kozy, owce, króliki. Można też zobaczyć dość rzadkie czarne łabędzie.

Folwark na majówkę ma kilka propozycji – inna na każdy dzień. 1 maja odbędzie się festiwal makaronów. Dzień później serwowane będą pizza, steki, piwo, napoje oraz lody. 3 maja odbędzie się ,,PO NASZEMU czyli po częstochowsku”.

Lasy w Kalei

W lesie na północ od wsi Kalej znajduje się użytek ekologiczny Dzicze Bagno. Na jego zachodnim krańcu widać niesamowitą działalność bobrów, z tamami, tarasami wodnymi, basenami a sprawne oko i żeremia wypatrzy.

Wyprawa po cashe

Powyższe miejsca zaproponowaliśmy nie bez powodu. By odciągnąć dzieci od laptopów czy smartfonów, warto dowiedzieć się, czym jest tzw. cashing. To gra terenowa, która polega na szukaniu ukrytych skarbów, wykorzystując w tym celu lokalizacje GPS. Emocji nie brakuje, gdyż skrytki znajdują się zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach. To swoiste podchody, które dostarcza rozrywki zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

W przypadku szukania ,,cash’ów” apetyt rośnie w miarę jedzenia. By dołączyć się do zabawy, wystarczy zainstalować w telefonie specjalną apkę, która pokaże, gdzie w okolicy znajdują się skrytki. Proponujemy dwie opcje – geocashing lub opencashing. Skarbów można szukać m.in. na terenie Folwarku Kamyk, w parkach podjasnogórskich czy w lesie w Kalei. Oczywiście to tylko kilka z miejsc, w których ukryte są ,,skarby”.

Mat. Red.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szanowni Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością witam Was w pierwszym numerze naszej gazety! Jest to dla nas niezwykle ekscytujący moment, ponieważ rozpoczynamy wspólną podróż po fascynującym świecie informacji, inspiracji i refleksji.
Jesteśmy przekonani, że nasza gazeta będzie nie tylko źródłem aktualnych wiadomości, ale także miejscem, gdzie znajdziecie inspirujące historie, ciekawe artykuły oraz głosy ludzi, których opinie i doświadczenia mogą otworzyć nowe perspektywy.
Zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w naszym projekcie. Wasze pomysły, sugestie i komentarze są nieocenione dla naszej redakcji. Wspólnie możemy tworzyć coś wyjątkowego!
Życzę Wam przyjemnej lektury i inspirujących przeżyć podczas poznawania naszej gazety.

Z poważaniem,

Redaktor Naczelny
Agnieszka Wójciak